Pomysł jest prawie tak stary jak historia kinematografii: pierwsza projekcja z użyciem organów miała miejsce w 1908 roku w chicagowskim Alcazar Theater. Tak właśnie kino nieme – w towarzystwie jednoosobowej orkiestry umieszczonej za kontuarem – święciło triumfy przez następne dwie dekady, aż do wynalezienia i upowszechnienia filmów dźwiękowych na przełomie lat 30. i 40.
Specjalnie konstruowane instrumenty zyskały nawet własną nazwę: organy filmowe lub teatralne. Czego one nie potrafiły! Bez trudu naśladowały chrapanie, śmiech, płacz, chichot, tajemnicze skradanie się, skrzypienie, krzyk, szum, wiatr, burza, odgłosy przeróżnych zwierząt, czyli wszystko to, co sprawia, że przeżycia zapewniane przez niezwykłe połączenie obrazu i dźwięku stają się jeszcze bardziej realne.
Muzyk, który potrafi na organach improwizować do filmu, to prawdziwy biały kruk. Musi bowiem umieć połączyć melodie, harmonie i kontrapunkt w zgrabną formę muzyczną, równocześnie przecież śledząc wyświetlany właśnie obraz…
A w obrazie tym razem kultowa produkcja animowana dla dzieci Zaczarowany ołówek realizowana w Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for w latach 1964–1977. Dzisiejsi rodzice i dziadkowie z pewnością z sentymentem wrócą do zabawnych perypetii chłopca, który za pomocą magicznego ołówka zmieniał marzenia w rzeczywistość. I chociaż technika animacji i efektów specjalnych tak bardzo się rozwinęła, seriale animowane ze starych polskich studiów filmowych nadal bawią i zachwycają – nasi najmłodsi melomani również z pewnością dadzą się ponieść historiom opowiedzianym obrazem i dźwiękiem.
Data:
niedziela, 24.11.2024, 16:00
Wykonawca / Organizator:
NOSPR w Katowicach
Lokalizacja:
NOSPR Katowice
plac Wojciecha Kilara 1
40-202 Katowiece
Bilety:
Bilety od - 28 PLN