Walcownia to zabytek wpisany w industrialne dziedzictwo regionu. Obiekt ten wybudowano w 1904 roku, a dopiero po 110 latach pracy ostatecznie zakończono produkcję. Do dziś zachował się oryginalny ciąg technologiczny maszyn, który służył do wytwarzania blach cynkowych. W tym miejscu można poczuć klimat ciężkiej pracy w przemyśle!
Ceny
Bilet normalny 35 zł/os. Bilet senior 30 zł/os. Bilet ulgowy 30 zł/os. Bilet rodzinny 105 zł/2+2
Informacje dodatkowe
Bilet upoważnia do skorzystania ze wszystkich atrakcji w Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA w dniu INDUSTRIADY.
Program Industriada w Muzeum Hutnictwa Cynku – Walcownia:
- godz. 10:00 – 17:00 – Strefa Bajtla – warsztaty plastyczne
.
Otwarta przestrzeń warsztatowa dla dzieci i młodzieży, która ma na celu nie tylko dostarczenie rozrywki, ale także edukację i kreatywne eksplorowanie dziedzictwa przemysłowego. Poprzez uczestnictwo w warsztatach plastycznych, tj. tworzenie makiety, własnych obrazów i kolaży dzieci mają możliwość odkrywania i interpretowania przemysłowego dziedzictwa poprzez własne doświadczenie twórcze. Strefa warsztatowa ma otwarty charakter, który pozwala uczestnikom dołączyć do działania w dowolnym momencie, bez konieczności uprzedniego zapisywania się i oczekiwania na określoną godzinę.
. - godz. 10:00 – 18:00 – Miasto przemysłu – gra terenowa
.
Na terenie Muzeum zostaną rozmieszczone kody QR, pod którymi kryć się będą pytania oraz zagadki dotyczące przemysłowej historii Katowic. Uczestnicy chcący wziąć udział w grze zobowiązani są pobrania karty gry w kasie Muzeum, a po zakończeniu gry zwrotu karty. Do udziału w grze konieczny jest smartfon wyposażony w aplikację umożliwiającą odczyt kodów QR oraz dostęp do Internetu. Sześć pierwszych prawidłowo i kompletnie wypełnionych kart gry zostanie nagrodzonych bonami do sklepu Gryfnie o wartości 50 zł.
. - godz. 10:00 – 18:00 – Walcownia bez tajemnic – zwiedzanie z przewodnikiem
.
Zwiedzanie wystawy stałej Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA z przewodnikiem, wzbogacony o pokaz pracy maszyn z zachowanego ciągu technologicznego do produkcji blach i taśm cynkowych. Zostanie również udostępniona do zwiedzenia Izba Tradycji Hutniczej, gdzie zwiedzający będą mogli spotkać się z nestorami ze Stowarzyszenia na Rzecz Powstania Muzeum Muzeum Hutnictwa Cynku.
.
Częstotliwość wydarzenia: Co godzinę
. - godz. 10:00 – 18:00 – Imaginarium – wystawa
.
Imaginarium to wystawa poświęcona zabytkowym projektorom filmowym, aparatom fotograficznym oraz fotografii industrialnej. Niegdyś aparaty fotograficzne służyły głównie do uchwycenia rzeczywistości i dokumentacji. Projektory filmowe, podobnie jak aparaty fotograficzne, odgrywały kluczową rolę w dokumentowaniu i rejestrowaniu przemysłowej rzeczywistości. Historia kinematografii jest ściśle powiązana z rozwojem przemysłu, a projekcje filmowe odzwierciedlają nie tylko technologiczny postęp, ale także społeczne i kulturowe zmiany. Fotografia industrialna stanowi niezwykle ciekawy i głęboki sposób eksploracji dziedzictwa przemysłowego. Jest to forma sztuki, która nie tylko dokumentuje surowość i potęgę przemysłowych krajobrazów, ale także wnikliwie chwyta ich duszę i niepowtarzalny charakter.
Data:
sobota, 01.06.2024, 10:00 -18:00
Wykonawca / Organizator:
Muzeum Hutnictwa Cynku - Walcownia
Lokalizacja:
Muzeum Hutnictwa Cynku – Walcownia
ul. 11 listopada 50 (wjazd od ul. Roździeńskiej 25)
40-387 Katowice
Bilety:
Bilety do - 35 PLN