Unikatowa na skalę europejską kolonia robotnicza, zaprojektowana przez Emila i Georga Zillmannów. Została zbudowana w latach 1906–1910 dla pracowników zakładów przemysłowych należących do spółki „Georg von Giesches Erben”. Do dziś zachowały się domy mieszkalne i obiekty użyteczności publicznej.
Program Industriada w Osiedle Giszowiec:
- godz. 10:00 – 19:00 – Malarska tkanka przemysłu – Agnieszka Niczke-Kamińska – wystawa malarska.
.
- godz. 12:00 – 14:00 – Na byzuchu u Gawlika – zwiedzanie z przewodnikiem
.
Wejdźcie w świat malarstwa Ewalda Gawlika. Jego obrazy to piękne historie o życiu codziennym przemysłowego Śląska, to zatrzymane jak na starych fotografiach scenki rodzajowe – po pracy hodowało się gołębie, piekło kołocze w piekarniokach, świętowało wielkie wydarzenia rodzinne, jeździło się Balkanem, pielęgnowało giszowieckie ogrody.Częstotliwość wydarzenia
o 12.00, o 13.00
Rezerwacja wydarzenia
Telefon: 32 206 46 42
E-mail: mdkgiszowiec@wp.pl - godz. 13:00 – 17:00 – Garncarstwo w przemyśle ceramicznym – warsztaty kreatywne.
. - godz. 13:00 – 16:00 – Malarska podróż w czasie – happening
. - godz. 14:00 – 16:30 – Angelus – malarska wyprawa w pejzaż Śląska – pokaz filmu
.
Janowska gmina okultystyczna, której członkami są bohaterowie „Angelusa” istniała naprawdę i działała na Śląsku w latach 30 i w dwóch pierwszych dekadach powojennych. Przynależący do niej artyści Teofil Ociepka i Erwin Sówka, popularyzatorzy malarstwa prymitywnego, osiągnęli dzięki swojej twórczości międzynarodowy sukces, a wystawy ich obrazów organizowane były w wielu krajach świata. Tworząc filmową rzeczywistość Lech Majewski sięgnął do malarstwa prymitywistów, pełnego żywych kolorów, soczystych barw i specyficznej estetyki. Postaci Angelusa to w większości górnicy, pracownicy Kopalni Giesche, którzy spotykali się w przykopalnianej świetlicy i tworzyli obrazy, w których motywy przemysłowe mieszały się z baśniowością i oniryzmem.
. - godz. 15:00 – 18:00 – Abcybilder – warsztaty sitodruku – warsztaty plastyczne
.Sitodruk w pierwszych latach swojego rozwoju służył przede wszystkim jako technika wykorzystywana w przemyśle włókienniczym, a dopiero później został wykorzystany w celach artystycznych. Jest to technika, która pozwala uzyskać wiele kopii obrazu i można drukować obrazy na rożnego typu materiałach.
Podczas tegorocznej INDUSTRIADY wykorzystamy technikę sitodruku, aby wspólnie wyprodukować moc przecudnej urody grafik inspirowanych przemysłem górniczym, historią Giszowca i śląską mową.
Stworzone podczas warsztatów graficzne wlepki będą doskonałym materiałem edukacyjnym związanym ze śląską kulturą, a także wspaniałą pamiątką dla uczestników Industriady.Rezerwacja wydarzenia
Telefon: 32 206 46 42
E-mail: mdkgiszowiec@wp.pl - godz. 15:30 – 16:30 – Spacerem po Giszowcu – zwiedzanie fabularyzowane
.Nie może Was zabraknąć podczas tego happeningu! Będzie to wyjątkowy pochód z aktorami uliczkami Giszowca. Podczas przemarszu animatorzy-muzycy będą przygrywać na instrumentach, a w repertuarze usłyszymy tradycyjne utwory śląskie. W punktach postoju postaci wyjęte wprost z filmu Lecha Majewskiego „Angelus” (Anioł, Górnik, Chop z cyją, Frela i Mutter) będą snuć opowieści: o Grupie Janowskiej, o przepowiedniach z filmu, o spędzaniu czasu na placu, o pobożności Ślązaków i o życiu we familokach.
Rezerwacja wydarzenia
Telefon: 32 206 46 42
E-mail: mdkgiszowiec@wp.pl.
- godz. 16:00 – 19:00 – Indupoduchy – warsztaty kreatywne
Na przygotowanych materiałach bawełnianych uczestnicy stworzą własną kompozycję z wykorzystaniem skrawków materiałów, które następnie ręcznie przyszyją do bawełnianej bazy. Kolorystka tkanin będzie zdecydowanie nawiązywać do kolorów kojarzonych z przemysłem: miedź, srebro, czerń, złoto, stal. Także faktura tkanin będzie zróżnicowana: śliskie, błyszczące tafty, miękki filc, połyskliwa ekoskóra, materiały z błyszczącymi drobinami.
Zanurzymy się w kubizm, zastanowimy się jak skomponować na materiale nową przestrzeń, odważymy się porzucić perspektywę i uprościć kształty. Cała maskotka zostanie zszyta przez prowadzące na maszynach do szycia i wypchana puchem.
Rezerwacja wydarzenia
Telefon: 32 206 46 42
E-mail: mdkgiszowiec@wp.pl
. - godz. 16:00 – 19:00 – Warsztaty Asamblażu z Klementyną Roladką – warsztaty kreatywne
.Zapraszamy na warsztaty z szaloną rzeźbiarką! Klementyna Roladka od kilkudziesięciu lat nie pozbyła się ze swojego domu najmniejszej śrubki! Przyszedł czas na przeprowadzkę, jednak Klementyna nadal nie zamierza wyrzucić żadnej ze zgromadzonych rzeczy – ma szalony pomysł, aby wykorzystać zgromadzone bogactwo i stworzyć największy asamblaż na Śląsku!
Zapraszamy na warsztaty podczas których wspólnie stworzymy asamblażową personifikację Industriady! Będą nas inspirować kubiści, dadaiści, a przede wszystkim – szalona Klementyna, której przy użyciu drutów, młotków, wszelkiego rodzaju klejów i, nie ukrywajmy, kupy złomu, trzeba będzie pomóc w stworzeniu trójwymiarowego dzieła sztuki!
Na warsztaty zapraszamy uczestników w wieku +10 lat – będziemy podejmować się twórczego
projektowania koncepcji oraz wykorzystywać niecodzienne materiały i metody ich łączenia, dlatego przydadzą się umiejętności techniczne oraz wyższy poziom ostrożności przy pracy.Rezerwacja wydarzenia
Telefon: 32 206 46 42
E-mail: mdkgiszowiec@wp.pl - godz. 17:30 – 18:30 – Spacerem po Giszowcu – zwiedzanie fabularyzowane
.Rezerwacja wydarzenia
Telefon: 32 206 46 42
E-mail: mdkgiszowiec@wp.pl.
- godz. 19:00 – 20:00 – Koncert Orkiestry Dętej PGG S.A. KWK „Mysłowice-Wesoła” – koncert
.
Przed laty mieszkańcy Giszowca, czyli górnicy pracujący w Kopalni Giesche, wykorzystywali każdą wolną chwilę, by zrelaksować się po ciężkiej pracy. Muzyka dawała im wytchnienie. Nieodłącznym elementem odpoczynku w Giszowieckim Parku były weekendowe występy Orkiestr Górniczych – pod sceną tańczono, śpiewano, wspólnie muzykowano.Chcemy nawiązać do tej tradycji sprzed lat, dlatego zwieńczeniem imprezy będzie koncert Orkiestry Dętej PGG S.A. KWK „Mysłowice-Wesoła” pod dyrekcją Mirosława Kaszuby.
Będzie to poruszający przykład sztuki nieodzownie związany z przemysłem naszego regionu.
Data:
sobota, 17.06.2023, 10:00 -20:00
Wykonawca / Organizator:
Osiedle Giszowiec
Lokalizacja:
Osiedle Giszowiec
Plac Pod Lipami 1, 3-3a
40-476 Katowice

Bilety:
Wstęp bezpłatny - 0 PLN