Unikatowa na skalę europejską kolonia robotnicza, zaprojektowana przez Emila i Georga Zillmannów. Została zbudowana w latach 1906–1910 dla pracowników zakładów przemysłowych należących do spółki „Georg von Giesches Erben”. Do dziś zachowały się domy mieszkalne i obiekty użyteczności publicznej.
Program Industriada w Osiedle Giszowiec:
- godz. 13:00 – 18:00 – Zmysłowisko u Gawlika – zwiedzanie fabularyzowane (co godzinę, ostatnie o 17:00)
.
Podczas zwiedzania połączymy tematykę industrialną, historyczną i regionalną z motywami ekologicznymi, sensorycznymi oraz odwołującymi się do koegzystencji przemysłu i natury w Osiedlu-Ogrodzie. Ponadto Izbę Śląską będzie można zwiedzić w wyjątkowy sposób – wszystkimi zmysłami. Odkryjemy więc w zaskakujący sposób twórczość Ewalda Gawlika, stare śląskie pomieszczenia i sprzęty, a także regionalną kuchnię oraz połączenie życia robotniczego górnika z rekreacyjnymi ogrodami, które były częścią giszowieckich domów. ( rezerwacja telefon: 32 206 46 42 e-mail: mdkgiszowiec@wp.pl )
. - godz. 15:00 – 16:30 / 17:00 – 18:00 – Bliżej Natury – warsztaty kreatywne
.
Te warsztaty ekologiczne pozwalają bliżej poznać dary ziemi, wszystkie 4 żywioły oraz piękne i nieingerujące wykorzystanie ich przez człowieka.
Węgiel jest czarnym złotem Śląska. Nawiązuje do trudu pracy górników. Dlatego warsztaty skupione będą wokół tego materiału i pozwolą się „umazać” jakbyśmy byli prawdziwymi hajerami 😉 Węgiel drzewny jest jednym z najstarszych środków rysunkowych. Używany jest do wykonywania prac graficznych niewymagających odwzorowania wielu szczegółów. Dodaje rysunkowi tajemniczości i powagi, przy bardzo wesołej atmosferze tworzenia.
Ceramika to tworzywa i wyroby otrzymywane w wyniku wypalenia odpowiednio uformowanej gliny. Nazwa tych wyrobów wywodzi się z greckiego określenia κεραμικός (keramikos), które pochodzi z kolei od słowa κέραμος (keramos – ziemia, glina). Warsztaty połączą świetną zabawę z wiedzą ekologiczną. ( rezerwacja telefon: 32 206 46 42 e-mail: mdkgiszowiec@wp.pl )
. - godz. 16:00 – 17:30 – EKOtropy – warsztaty kreatywne
.
Spotkania/warsztaty z dwoma animatorami/aktorami, podczas których dzieci dowiedzą się o pięknie przyrody nie tylko w Katowicach, nie tylko na Śląsku, nawet nie tylko w Polsce! Ale na całym świecie. Poznają rożne ciekawostki związane ze środowiskiem: z fauną i florą, dowiedzą się jak zbudować ekoinstrument i jakie są instrumenty z naturalnych materiałów, dlaczego nie warto śmiecić i co się dzieje jak topi się wielki lód. Całość wieńczy stworzenie wspólnej ekobajki, która za każdym razem będzie inna. ( rezerwacja telefon: 32 206 46 42 e-mail: mdkgiszowiec@wp.pl )
. - godz. 17:30 – 19:00 – Bajka o Gajowym Chrobotku – spektakl
.
Poznajcie Chrobotka, bohatera bajki Vaclava Ctvrtek’a. Ten dobry gajowy nauczy was z pewnością jak zachowywać się w lesie. Potrafi stanąć w obronie zwierząt, za co niestety przyjdzie mu stracić las, którym się opiekuje. Krecik Kamratek i rusałka Józefka na pewno mu pomogą, ciekawe, czy dzieci do nich dołączą? Przedstawienie uczy, że nie warto się kłócić, tego, jak ważna jest przyjaźń oraz troska o środowisko.
Po spektaklu zaprosimy widzów małych i dużych na warsztaty teatru lalek. Każdy będzie miał okazję poznać sztukę papierowego teatru, wykonamy wspólnie lalki, nawiązujące do Śląska, przemysłu, Giszowca, które każdy uczestnik zabierze do swego domu, a chętni będą mogli wykonać krótkie etiudy teatralne wykorzystując powstałe elementy.
( rezerwacja telefon: 32 206 46 42 e-mail: mdkgiszowiec@wp.pl )
Data:
26 września 2020, 13:00
Wykonawca / Organizator:
Osiedle Giszowiec
Lokalizacja:
Osiedle Giszowiec
Plac Pod Lipami 1, 3-3a
40-476 Katowice
Bilety:
Wstęp bezpłatny - 0 PLN