Niezwykle malownicze osiedle robotnicze kopalni Giesche (Wieczorek) z lat 1908–15 projektu Emila i Georga Zillmannów. Tworzy ją 9 zwartych kwartałów budynków oraz kościół parafialny św. Anny z 1927 r. Warto odwiedzić także oddział Muzeum Historii Katowic – Dział Etnologii Miasta, gdzie można zobaczyć m.in. urządzenia pralni i magla, które kiedyś działały w Nikiszowcu.
Program Industriada w Osiedle Nikiszowiec:
- godz. 12:00 – 18:30 – Na początku był… pomysł – pokaz filmu
.
W 15 rocznicę istnienia INDUSTRIADY premiera filmu zrealizowanego przez Muzeum Historii Katowic – wywiadu przeprowadzonego przez red. Annę Dudzińską z pomysłodawcami i twórcami Szlaku Zabytków Techniki. A wszystko zaczęło się od pasji i pomysłu…
.
- godz. 12:00 – 18:30 – Mamy to! Czyli szlakowy szałfynster – wystawa
.
Pokaz pamiątek industriadowych i szlakowych. Przez lata istnienia Szlaku Zabytków Techniki INDUSTRIADY powstało wiele przedmiotów, które towarzyszyły wszystkim osobom zaangażowanym w działanie Szlaku i organizację INDUSTRIADY, ale też gadżetów dla pasjonatów przemysłu. Jednodniowa wystawa w oddziale MHK pokaże niektóre z nich w szlakowym szałfynstrze.
. - godz. 12:00 – 18:30 – Niegdysiejsze… Paradnie, strojnie, świątecznie – wystawa
.
Strój ludowy to rodzaj odświętnego lub obrzędowego ubioru, będącego w stanie wyrazić tożsamość jednostki w odniesieniu do konkretnego mikroobszaru geograficznego lub danego okresu w przeszłości. Nie dziwi zatem zainteresowanie artystów tym wyjątkowym atrybutem kultury ludowej. Temat stroju ludowego chętnie eksploatowany był w sztuce począwszy od okresu Młodej Polski. Ubiorami regionalnymi Górnoślązaków zainteresowano się w późniejszym czasie. Eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą głównie z okresu międzywojennego. Ich autorami są między innymi: P. Kowalewicz, J. K. Widera, H. Dzięcioł czy A. Bradé. Eksponowane prace wykonane są różnymi technikami, różny jest także ich poziom artystyczny. Stanowią one jednak istotne świadectwo opowiadające o kulturze materialnej Górnego Śląska.
. - godz. 12:00 – 18:30 – NIkiszowiec – historycznie – wystawa
.
Trzy wystawy stałe mieszczące się w Oddziale MHK-Dziale Etnologii Miasta w Nikiszowcu. Każda z nich w inny sposób opowiada o historii osiedla. „U nos w doma na Nikiszu. We wnętrzu nikiszowieckiego mieszkania” – to ekspozycja ukazująca mieszkanie w familoku. „„Wokół mistrzów Grupy Janowskiej” – wystawa opowiadająca o artystach nieprofesjonalnych, którzy zasłynęli ze swoich prac nie tylko na Śląsku. Trzecia ekspozycja „„Woda i mydło najlepsze bielidło. W pralni i maglu na Nikiszowcu” – ekspozycja opowiadająca o cyklu pracy w pralni i maglu, mieszczących się kiedyś w budynku muzeum.
. - godz. 12:30 – 17:30 – Gruba – moja lipsta – zwiedzanie z przewodnikiem*
.
Zwiedzanie z lokalnym przewodnikiem, emerytowanym górnikiem – Zdzisławem Majerczykim. Wyjątkowy spacer poświęcony historii byłej kopalni „Wieczorek”/ „Giesche”, która przestała działać w 2018 r. Podczas spaceru uczestnicy będą mieć wyjątkową okazję, by odwiedzić teren Szybu „Poniatowski” i zobaczyć miejsce przed przebudową i nadaniem mu nowych funkcji.
. - godz. 13:00 – 16:30 – Szwendanie po muzyum – zwiedzanie z przewodnikiem
.
Zwiedzanie z przewodnikiem wystaw stałych w oddziale Muzeum Historii Katowic. Wszystkie ekspozycje związane są bezpośrednio z Nikiszowcem, pokazują jak mieszkali górnicy i ich rodziny oraz jaką funkcję pełnił kiedyś obecny budynek muzeum, pokazując proces pracy w pralni i maglu.
. - godz. 15:00 – 17:30 – Kaj żeś jest Beboku – Bebokowe zwiedzanie – zwiedzanie z przewodnikiem*
.
To trasa przygotowana z myślą o najmłodszych. Tu nie ma miejsca na nudę, będzie aktywnie i wesoło. Znajdziemy wszystkie Beboki z Nikiszowca, ale nie zabraknie też opowieści o Nikiszowcu, a także śląskich tradycjach i kulturze. Naszej lokalnej przewodniczce jak zwykle będzie towarzyszył Bebok Alojz.
. - godz. 14:00 – 18:00 – Spacer górniczym szlakiem – zwiedzanie z przewodnikiem*
.
Spacer górniczym szlakiem po osiedlu Nikiszowiec to spotkanie z historią osiedla i jego nierozerwalnych związków z kopalnią. Osiedle i kopalnia – naczynia połączone, przenikające się wzajemnie życie codzienne na wierchu z życiem kopalnianym na dole… Prowadzenie: Anna Solińska
. - godz. 14:00 – 16:00 – Rocznicowy miszung industriadowy – gadżet na 15 rocznicę INDUSTRIADY – warsztaty kreatywne
.
15 lat razem – to kryształowa rocznica INDUSTRIADY. Warto mieć pamiątkę tego wydarzenia. Na kreatywnych warsztatach rodzinnych uczestnicy wykonają unikatowy gadżet z okazji 15 odsłony święta Szlaku Zabytków Techniki – INDUSTRIADY.
. - godz. 14:30 – 15:30 – Weselnie – czyli ślub na Górnym Śląsku okiem etnografa – wykład
.
Wykład poświęcony tradycjom weselnym na Górnym Śląsku, ze szczególnym uwzględnieniem związanych z nimi obrzędami, zwyczajami, a także wątkiem stroju ludowego. Prowadzenie: Magdalena Toboła – Feliks.
. - godz. 16:00 – 17:00 – Jest z nami od samego początku – rzecz o Św. Barbarze – wykład
.
Wykład poświęcony kultowi św. Barbary na Górnym Śląsku wśród górników oraz ich rodzin. Wizerunki św. Barbary znajdowały się nie tylko w miejscach kultu, ale także w górniczych domach, opieka patronki miała znaczenie dla rodzin mieszkających w osiedlu przy kopalni, a świętowanie Barbórki 4 grudnia było ważnym wydarzeniem dla mieszkańców osiedla. Prowadzenie: Beata Piecha van Schagen.
. - godz. 17:00 – 18:00 – Na gody – tylko paradnie – zwiedzanie z przewodnikiem
.
Kuratorskie oprowadzanie po wystawie czasowej „Niegdysiejsze…” Obrazy prezentowane na wystawie pochodzą głównie z okresu międzywojennego. Ich autorami są między innymi: Piotr Kowalewicz, Jerzy K. Widera, Henryk Dzięcioł czy Antoni Bradé. Stanowią one istotne świadectwo opowiadające o kulturze materialnej Górnego Śląska. Kuratorka wystawy: Magdalena Toboła-Feliks.
. - godz. 17:30 – 18:30 – Spacer śladami św. Barbary – zwiedzanie z przewodnikiem*
.
Spacer śladem wizerunków św. Barbary w Nikiszowcu. Znajdują się one w kilku miejscach : w muzeum, w kościele i cechowni, każdy z nich jest wykonany inną techniką, z każdym wiąże się interesująca historia. prowadzenie: Beata Piecha van Schagen.
. - godz. 19:00 – 20:00 – Rocznicowy Koncert Życzeń – koncert
.
Koncert plenerowy Orkiestry Dętej „Wieczorek”. Będzie to unikatowe wydarzenie, nawiązujące do ważnego społecznego zjawiska, na którym wychowały się pokolenia – koncertu życzeń. Solenizantami będą m.in. pary obchodzące kryształowe gody, czyli 15 rocznicę ślubu.
* Rezerwacje E-mail: [email protected]
Data:
sobota, 01.06.2024, 12:00 -20:00
Wykonawca / Organizator:
MHK Katowcie
Lokalizacja:
Pl. Wyzwolenia – Nikiszowiec
Pl. Wyzwolenia
40-423 Katowice - Nikiszowiec
Bilety:
Wstęp bezpłatny / Rezerwacja - 0 PLN