Park Śląski od ponad sześćdziesięciu lat jest miejscem spotkań, zabawy i kontaktu z naturą, którego tak bardzo brakuje mieszkańcom aglomeracji śląskiej, zmęczonym wielkomiejskim hałasem, betonem i życiem w biegu.
Wszystko to dzięki temu, że w latach czterdziestych ubiegłego stulecia ówczesne władze postanowiły stworzyć w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym ośrodek rekreacyjny dla jego mieszkańców. Zlecono to generałowi Jerzemu Ziętkowi, który potrafił swoją wizję – pionierskiego jak na tamte czasy projektu – konsekwentnie zrealizować. Decyzja o budowie tej największej inwestycji ekologicznej na Śląsku zapadła w 1950 roku.
W 1951 roku ruszyła budowa parku, która w założeniach miała być próbą przywrócenia życia środowisku zdewastowanemu przez przemysł. To się udało. Z miejsca, które często opisywano używając sformułowania „księżycowy krajobraz” stało się „zieloną wyspą” w centrum wielkiego przemysłu. W budowę WPKiW włączyli się wszyscy: od młodzieży szkolnej po pracowników urzędów.
Było to ogromne przedsięwzięcie cieszące się wielką społeczną akceptacją. Głównie dlatego, że w czasie, gdy powstawał WPKiW, na terenie Śląska istniało 300 zakładów przemysłowych. Oznaczało to, że zapylenie osiągało ogromne rozmiary: w Chorzowie Starym opadało 763 tony pyłu na kilometr kwadratowy. W centrum Chorzowa – 92 tony na kilometr kwadratowy. Potem to zapylenie spadało, a park nazywany jest także dzisiaj „Zielonymi płucami Śląska” i pozostaje jednym z największych parków miejskich w Europie (ma powierzchnię około 600 ha).
Atrakcje:
- Stadion Śląski
- Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie
- Śląskie Wesołe Miasteczko
- Śląski Ogród Zoologiczny
- Śląski Park Linowy
- Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie
- Kolejka linowa „Elka”
Miejsce:
Chorzów – Park Śląski
aleja Różana 2
41-501 Chorzów