Oddział Odlewnictwa Artystycznego mieści się dziś w dawnej maszynowni Kopalni Węgla Kamiennego „Gliwice” przy ul. Bojkowskiej, zbudowanej w latach 1912–1914 według projektu Emila i Georga Zillmannów – autorów m.in. osiedli Giszowiec i Nikiszowiec. Budynek przeszedł rewitalizację w latach 2005–2008 w ramach projektu „Nowe Gliwice”, gdzie powstało Centrum Edukacji i Biznesu.
Muzeum w Gliwicach od początku swojej działalności (od 1905 r.) gromadziło żeliwne odlewy artystyczne i użytkowe, szczególnie pochodzące z Królewskiej Odlewni Żelaza założonej w 1796 r. Po 1945 r. zbiory powiększano dzięki darom od Gliwickich Zakładów Urządzeń Technicznych (GZUT) oraz osób prywatnych. Pomysł utworzenia osobnej przestrzeni ekspozycyjnej pojawił się już ok. 1950 r., a w 1991 r. otwarto pierwszy oddział muzeum w dawnej hali produkcyjnej przy ul. Robotniczej. Za projekt adaptacji odpowiadał Tadeusz Pfutzner.
Pierwsza wystawa stała nosiła tytuł „Od Starej Huty do Gliwickich Zakładów Urządzeń Technicznych”. Projekt otrzymał nagrodę Ministra Kultury oraz I miejsce w konkursie na „Najciekawsze Wydarzenie Muzealne 1991 roku”.
W 2005 r. ekspozycja została rozbudowana, wzbogacona m.in. o biżuterię żeliwną. W 2007 r. muzeum zrealizowało prestiżową wystawę międzynarodową „Żeliwo europejskie. Gliwice-Berlin-Sayn”, nagrodzoną przez Marszałka Województwa Śląskiego i wyróżnioną w konkursie Sybilla.
W styczniu 2010 r. oddział przy ul. Robotniczej został zamknięty. Zbiory przeniesiono do maszynowni w Nowych Gliwicach, gdzie przygotowano nową wystawę stałą pt. „Słusznie słyną dziś Gliwice…” według projektu studia Nizio Design International. Ekspozycja została wyróżniona w konkursie „Wydarzenie Muzealne Roku 2010”.
Miejsce:
Oddział Odlewnictwa Artystycznego
ul. Bojkowska 37
44-100 Gliwice