Katowicka Fabryka Porcelany zaprasza do przeżycia niezapomnianych chwile w zakątkach pofabrycznych przestrzeni, gdzie duch epoki przemysłowej jeszcze wibruje wśród ścian nasyconych historią produkcji porcelany sprzed ponad wieku.
Odwiedź wyjątkowe miejsca, w którym ludzka codzienność splata się z elementami fantastycznymi charakterystycznymi dla śląskiej mitologii za sprawą naszego sympatycznego mieszkańca – Beboka Bogucia, którego wyjątkowo tego dnia będziecie mogli spotkać przechadzającego się a to tu, a to tam …
W programie między innymi:
- zwiedzanie Fabryki Porcelany z przewodnikiem, w tym również możliwość odwiedzenia tych miejsc, które na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających (godz. 18:00 – 20:30, start grup 30 – osobowych co 30 min., obowiązuje kolejność przybycia na miejsce zbiórki pod kominem);
- prezentacja filmu przedstawiającego proces produkcji porcelany;
- ekspozycja ocalonych od zniszczenia cennych artefaktów architektury przemysłowej;
- wystawa akwareli pt. „Bebok w wielkim mieście” autorstwa Grzegorza Chudego;
- niezwykłe spotkanie z naszym Bebokiem Boguciem;
- strefa relaksu i gastro.
Fabryka Porcelany historia obiektu:
Budynki dzisiejszej Fabryki Porcelany pochodzą z przełomu XIX i XX wieku. Pełniły wówczas funkcję fabryki pasz, która w latach 1923-25 została przebudowana na fabrykę „Porcelana Giesche”. Od tamtej pory zakład nieustannie się rozwijał i zwiększał produkcję, także po zajęciu przez Niemców w 1939 r. Po II wojnie światowej fabrykę znacjonalizowano, a w 1952 r. zmieniono nazwę zakładów i znak fabryczny na „Bogucice”.
W tym okresie zaginęła lub została zniszczona większość archiwów, projektów i form z wcześniejszego okresu. W 1994 r. fabryka została zamknięta i wykupiona przez spółkę „Porcelana Śląska”, która zainicjowała częściowy renesans zakładów i funkcjonowała do 2009 r., kiedy to zostały one przejęte przez syndyka. Całość historycznego kompleksu wraz z pozostałościami majątku ruchomego służącego do produkcji porcelany została w 2012 r. nabyta przez Porcelanę Śląską s.c. Dzisiaj w zakładach już nie produkuje się, lecz zdobi porcelanę. Zajmuje się tym spółka BGH Network SA, wynajmująca część powierzchni.
W ramach kompleksu, wpisanego jako całość do gminnej ewidencji zabytków, znajdują się bardzo cenne obiekty architektury poprzemysłowej, m.in. budynki starej piecowni, malarni czy wzorcowni służących przez blisko 100 lat do produkcji porcelany, a także tak charakterystyczne dla górnośląskiego krajobrazu wieża wodna i komin. Autentyzm zabudowy podkreślany jest przez szereg artefaktów postindustrialnych rozdysponowanych we wnętrzach. Budynki tworzą dodatkowo ciekawy układ z wewnętrznymi przestrzeniami – dziedzińcami.
Począwszy od 2012 r. Fabryka Porcelany podlega rewitalizacji, zmieniając funkcje z przemysłowej na biurowe, handlowe i rozrywkowe, nadal jednak zdobi i wypala się tutaj porcelanę. W 2017 roku Fabryka Porcelany została wpisana na Szlak Zabytków Techniki, to kolejny krok w zachowaniu atrakcyjnego dziedzictwa przemysłowego województwa śląskiego i Katowic.
Data:
sobota, 18.05.2024, 18:00 -21:30
Wykonawca / Organizator:
Fabryka Porcelany
Lokalizacja:
P23 / Fabryka Porcelany w Katowicach
ul. Porcelanowa 23
40-246 Katowice
Bilety:
Wstęp bezpłatny - 0 PLN