Wystawa czasowa „Portrety subiektywne”. Kadry z planu programu telewizyjnego w obiektywie Tomasza Szymborskiego
Śląsk to miejsce pracy i życia wielu wybitnych artystów, lekarzy, literatów, naukowców – ludzi zasłużonych dla Śląska oraz kraju. Część z nich osiągnęła wiek, w którym podsumowuje się życie i dorobek. W telewizyjnym archiwum brakuje programów mówiących o takich osobach, albo reportaże z nimi w rolach głównych zostały zrealizowane wiele lat temu, i często nie nadają się do emisji, są nieaktualne lub niedopowiedziane.
Marianna Dufek – autorka „Portretu Subiektywnego” trzy lata temu podjęła się realizacji programu, który byłby jednocześnie notacją na przyszłość oraz telewizyjnym programem, regularnie ukazującym się na antenie TVP3 Katowice. Program ma formułę rozmowy nagrywanej we wnętrzach katowickiej Fabryki Porcelany – wyjątkowego miejsca, gdzie widać jak zmieniają się Katowice, i jak potrafią wykorzystać swoją poindustrialną spuściznę. Rozmowy – wywiady wzbogacają felietony, które pokazują bohatera „Portretu Subiektywnego” w domu i pracy, a także wypowiedzi bliskich osób.
Do tej pory powstało ponad 30 odcinków programu Marianny Dufek „Portret subiektywny”. Jej program w 2020 roku zdobył wyróżnienie w prestiżowym konkursie dziennikarskim „Silesia Press”
Wystawa stała – „Muzeum Barbary i Stanisława Ptaków”
Wystawa znajdująca się w byłym mieszkaniu tej niezwykłej pary ukazuje zarówno ich życie artystyczne, jak i prywatne. Można tu oglądać projekty wybitnej scenograf i kostiumolog Barbary Ptak oraz same kostiumy i dokumentację fotograficzną z realizacji przedstawień.
Oprócz tego ukazujemy drogę twórczą Stanisława Ptaka – znakomitego aktora i śpiewaka, człowieka o wielkim talencie, sercu i charyzmie. Całości dopełniają liczne fotografie i pamiątki z ich życia prywatnego i rodzinnego, otrzymane nagrody i wyróżnienia oraz wiele innych ciekawostek zgromadzonych przez lata przez ową parę wybitnych artystów.
Program Noc Muzeów:
I piętro – wystawa czasowa „Portrety subiektywne. Kadry z planu programu telewizyjnego w obiektywie Tomasza Szymborskiego”
„Żyj kolorowo” – okazjonalna wystawa terapeutycznych kolorowanek roślinnych matki i córki, Heleny Migurskiej i Agaty Kurzak
- godz. 18.00 – 18.30 – „Dlaczego wiedźmy nie toną, czyli o oskarżeniach o czary”
prelekcja: Cecylia Jańczuk - godz. 19:00 – 19:30 – „Wizerunek czarownicy we współczesnym kinie” – Prelekcja: Alicja Kubies
- godz. 20:00 – 20:30 – Spotkanie z Ingmarem Villqistem prowadzenie: Marianna Dufek
- godz. 21:30 – 22:00 – „Zaczarowany świat operetki” – koncert Sabina Olbrich-Szafraniec – sopran Grażyna Griner – akompaniament
- godz. 17:00 – 20:00 – „O Basi, Stasiu i ich mieszkaniu” – prezentacja filmów
- godz. 18:00 – 21:00 – „Zakątek Spokojnego Kolorowania” – warsztaty kolorowania terapeutycznego oraz degustacja ziołowej herbaty
Noc Muzeów w Dziale Teatrlno-Filmowym:
- Wystawa stała „Muzeum Barbary i Stanisława Ptaków”,
- Wystawa czasowa „Portrety subiektywne”.
W niedzielę 15.05.2022 Muzeum Historii Katowic będzie nieczynne.
Data:
14 maja 2022, 18:00 -23:00
Wykonawca / Organizator:
Muzeum Historii Katowic
Lokalizacja:
Muzeum Historii Katowic – Dział Teatralno-Filmowy
ul. Kopernika 11
40-064 Katowice

Bilety:
Wstęp TBA - 0 PLN