Węgiel zbudował Górny Śląsk, ale też nieustannie naznacza jego krajobraz, również ten miejski. Podziemna eksploatacja ma widoczny i wyraźny wpływ na architekturę. Z drugiej strony wraz z zamykanymi kopalniami zmienia się ich otoczenie, dzielnice przyzakładowe podupadają. Proces tych zmian trwa i będzie trwał nawet po zamknięciu ostatniej kopalni, bo ziemia będzie jeszcze przez lata reagować na nasze w niej działania. Miasta Górnego Śląska pełne są kamienic, których już prawie nie ma i domów tak pochylonych, że żyć i pracować w nich mogą tylko ludzie, którzy stopniowo „krzywili się” razem z nimi.
Michał Łuczak (ur. 1983 r.)
Fotograf, artysta wizualny, kurator. Absolwent Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w czeskiej Opawie oraz iberystyki na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Od 2010 roku jest częścią kolektywu Sputnik Photos. Współprowadzi warsztaty fotografii dokumentalnej Program Mentorski Sputnik Photos, wykłada na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. W ostatnich latach skupia się na lokalnych problemach, które mogą być również postrzegane uniwersalnie: konsekwencjach przemysłu węglowego dla człowieka czy gospodarczym traktowaniu lasów. Autor książek fotograficznych: Brutal (2012), Koło miejsca/Elementarz (z Krzysztofem Siwczykiem, 2016), 11.41 (z Filipem Springerem, 2016). Jego prace wyróżniano w takich konkursach jak Magnum Expression Award, Mio Photo Award oraz Fotograficzna Publikacja Roku. Uczestnik wielu wystaw krajowych i zagranicznych w ramach kolektywu Sputnik Photos. Wystawy indywidualne w Galerii RE – MOCAK w Krakowie; Czytelni Sztuki – Muzeum w Gliwicach; Galerii Miejsce przy miejscu we Wrocławiu i Muzeum Śląskim.
Szymon Szewczyk (ur. 1989 r.)
Artysta audiowizualny, scenograf, projektant. Autor muzyki teatralnej i eksperymentalnego elektronicznego projektu DMKHV. Ukończył malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Tworzy obrazy, obiekty, kolaże oraz instalacje. Interesują go relacje człowieka z jego materialnym i kulturowym otoczeniem oraz poszukiwanie nieoczywistych powiązań między z pozoru odległymi zjawiskami, teorie spiskowe, kreatywna prowizorka, podejrzane naukowe teksty, głupie żarty, śmiertelna powaga, wątpliwość w uporządkowaną wiedzę o świecie. Wystawiał m.in. w galeriach i centrach sztuki w Warszawie, Katowicach, Bytomiu, Krakowie i Sopocie. Realizował scenografie m.in. w Teatrze im. J. Słowackiego i Narodowym Starym Teatrze w Krakowie, Teatrze im. J. Osterwy w Lublinie i Teatrze Śląskim w Katowicach.
Joanna Rzepka-Dziedzic
Artystka, kuratorka, edukatorka. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych (obecnie Uniwersytet Artystyczny) w Poznaniu oraz Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opawie. Jej twórczość artystyczna przenika się z działalnością kuratorską i inicjowaniem przestrzeni kreatywnych sprzyjających współpracy. Wraz z mężem prowadzi Galerię Szarą w Katowicach (do 2016 r. w Cieszynie), niezależną, niekomercyjną instytucję kultury, która od 17 lat pełni istotną rolę na artystycznej mapie Polski.
Data:
czwartek, 26.09.2019 - niedziela, 03.11.2019
Godzina 10:00
Wykonawca / Organizator:
Muzeum Śląskie
Lokalizacja:
Muzeum Śląskie w Katowicach
ul. T. Dobrowolskiego 1
40-205 Katowice
Bilety:
Bilety od - 7 PLN
Bilety do - 14 PLN