Artyści zaprezentują obiekty artystyczne, grafike warsztatową oraz cyfrową.
Marek Sibinský urodził się w 1974 roku we Frydku-Mistku.
W 1992 roku zdał maturę w średniej szkole artystyczno-przemysłowej w Brnie, a w 1997 ukończył studia magisterskie na Uniwersytecie Ostrawskim (grafika u prof. Eduarda Ovčáčka). W 2006 roku obronił doktorat na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (filia w Cieszynie), a w 2015 uzyskał habilitację. Od 1998 roku pracuje jako pedagog na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Ostrawskiego.
Jego twórczość czerpie z wizualności obrazów technicznych, lecz nie powiela ich, lecz poddaje refleksji. Koncentruje się na wpływie mediów cyfrowych, które, mimo obsesyjnej dokumentacji rzeczywistości, tworzą nierzetelny i zmanipulowany obraz świata. W epoce postprawdy nadmiar danych prowadzi do marginalizacji wartości i wypierania dawnych narracji, a współczesne media kształtują nową mitologię, która problematyzuje naszą percepcję rzeczywistości.
Róbert Makar (1970)
Wystawy i projekty:
2023 – 10. Mediations Biennale, Istanbul (kuratorzy: Tomasz Wendland, Beral Madra, Marianne Wagner Simon)
2023 – Perimetr Serigrafie, Galeria Hollar, Praga (kuratorka: Tereza Tomešová, Zbyněk Janáček, Marek Sibinský)
2022 – Wystawa z Igorem Bencą i Patrikiem Ševčíkiem, Galeria Sala Otwarta, ASP w Katowicach (kurator: Dariusz Gajewski)
2022 – IV Triennale Książki Artystycznej, Muzeum Książki Artystycznej, Łódź (kuratorzy: Jarmila Kováčová, Gina Renotière, Róbert Makar i in.)
2022 – 7. Biennale Grafiki Szeklerskiej, Sfântu Gheorghe, Rumunia (kurator: Ferencz S. Apor)
Zbyněk Janáček
Twórczość Zbynka Janáčka jest bardzo skupiona, na kilku poziomach znaczeń. Opiera się ona na jasno określonych prawach, przestrzega precyzyjnie dobranych reguł, ale jednocześnie pozostaje otwarta na nowe bodźce. Przeplatają się w niej konstrukcje złożone z najprostszych elementów, ich układy tworzone na arkuszach papierów graficznych czy lightboxach są precyzyjnie przemyślane. Odbywa się to wszystko w procesie od chaosu do porządku, który jednak nie jest bynajmniej niezmienny i niesie ze sobą innych możliwości, przy użyciu różnorodnych środków artystycznych. W dziełach Zbynka Janáčka widać wyraźny związek z tendencjami minimalistycznymi. Oczywiste widoczne jest też powiązanie ze sztuką konkretną i neokonstruktywistyczną, która rozwinęła się w naszym kraju (w Czechach) w zaskakująco szerokim zakresie w twórczości wielu wybitnych osobowości. „Mowa” jako wyobraźnia twórcza Zbynka Janáčka jest coraz bardziej złożona, forma utożsamiana jest z treścią, rygor przeplata się z zabawą. Nie da się jej jednoznacznie ująć w żadnym z obecnych kierunków, tylko niektórych z nich dotyka. Jego „pismo odręczne” jako twórczość, jest rozpoznawalne na pierwszy rzut oka, ma swoje niepowtarzalne właściwości.
Wernisaż wystawy 3 marca godzina 18:00
Wystawa potrwa do 24 marca.
W każdą sobotę o godzinie 11:00 zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie.
Data:
poniedziałek, 03.03.2025 - sobota, 29.03.2025
Godzina 10:00
Wykonawca / Organizator:
Miejska Galeria Sztuki MM w Chorzowie
Lokalizacja:
Miejska Galeria Sztuki MM w Chorzowie
ul. Sienkiewicza 3
41-500 Chorzów

Bilety:
Wstęp bezpłatny - 0 PLN